Artykuł sponsorowany

Rodzaje wad zgryzu i możliwości ich leczenia

Rodzaje wad zgryzu i możliwości ich leczenia

Wady zgryzu to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Wbrew pozorom, nie jest to tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia jamy ustnej i komfortu życia. W Warszawie znajdziemy wiele gabinetów stomatologicznych oferujących leczenie wad zgryzu – warto poznać najpopularniejsze z nich oraz metody ich korekty.

Przeczytaj również: Czy leczenie wad zgryzu u dzieci wygląda tak samo jak u dorosłych?

Najczęstsze wady zgryzu

Wady zgryzu dzielą się na trzy główne grupy – wady szkieletowe, zębowe i funkcjonalne. Wady szkieletowe wynikają z nieprawidłowego rozwoju kości szczęki i żuchwy, co prowadzi do nieprawidłowego ustawienia zębów. Przykłady takich wad to nadgryzionie lub niedogryzionie, czyli przodozgryz i tyłozgryz. Wady zębowe są efektem nieprawidłowego ustawienia zębów w łuku zębowym – np. krzywe zęby, luki międzyzębowe czy zgryz krzyżowy. Wady funkcjonalne dotyczą zaburzeń pracy mięśni twarzy i języka, które wpływają na sposób zgryzania.

Metody leczenia wad zgryzu

Leczenie wad zgryzu w Warszawie może przebiegać na różne sposoby, w zależności od rodzaju wady i stopnia jej zaawansowania. W przypadku wad szkieletowych konieczna jest często współpraca ortodonty z chirurgiem szczękowo-twarzowym, który może przeprowadzić zabieg korekty kości. Wady zębowe leczone są najczęściej przez ortodontów za pomocą aparatów ortodontycznych – stałych (tzw. "aparat na stałe") lub ruchomych. W przypadku wad funkcjonalnych terapia może obejmować ćwiczenia mięśniowe, logopedyczne oraz stosowanie specjalistycznych aparatów.

Kiedy zacząć leczenie wad zgryzu?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie leczenia wad zgryzu jest okres dzieciństwa lub wczesnej młodości, gdyż wtedy kości i zęby są jeszcze w fazie wzrostu, co ułatwia korektę. Jednak nie oznacza to, że osoby dorosłe nie mają szans na poprawę swojego zgryzu – współczesne metody ortodontyczne pozwalają na skuteczne leczenie także u pacjentów w starszym wieku. Ważne jest jednak, aby nie zwlekać z podjęciem decyzji o leczeniu, gdyż nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak próchnica, choroby przyzębia czy zaburzenia pracy stawów skroniowo żuchwowych.