Artykuł sponsorowany

Ośrodek odwykowy - ile trwa terapia zamknięta?

Ośrodek odwykowy - ile trwa terapia zamknięta?

Ośrodek odwykowy to miejsce, w którym osoby uzależnione mogą podjąć skuteczną walkę z nałogiem. Terapia zamknięta to jedna z najbardziej efektywnych form leczenia uzależnień, jednak wiele osób zastanawia się, ile czasu trwa taki proces. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając długość terapii, jej etapy oraz czynniki wpływające na czas leczenia.

Czas trwania terapii zamkniętej

Terapia zamknięta w ośrodku odwykowym ma na celu odizolowanie pacjenta od środowiska sprzyjającego nałogowi oraz zapewnienie mu wsparcia specjalistów. Czas trwania takiej terapii może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia zaawansowania uzależnienia. Standardowy okres pobytu w ośrodku wynosi zazwyczaj od 4 do 12 tygodni, jednak niektóre przypadki wymagają dłuższego leczenia. Warto pamiętać, że decyzję o długości terapii podejmuje zespół specjalistów na podstawie obserwacji i postępów pacjenta. Jeśli chodzi o polecany ośrodek odwykowy, mazowieckie to rejon działania specjalistów takich jak Primum Vivere.

Etap leczenia - detoksykacja

Pierwszym etapem terapii zamkniętej jest detoksykacja, czyli oczyszczenie organizmu z substancji psychoaktywnych. Proces ten może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni, w zależności od rodzaju używanej substancji oraz czasu trwania uzależnienia. W tym okresie pacjent może odczuwać silne objawy odstawiennego, takie jak ból głowy, drżenie, nudności czy bezsenność. 

Terapia indywidualna i grupowa

Kolejnym etapem leczenia w ośrodku odwykowym jest terapia indywidualna oraz grupowa. Terapia indywidualna polega na rozmowach z psychologiem lub psychiatrą, które mają na celu zrozumienie przyczyn uzależnienia oraz opracowanie strategii radzenia sobie z problemem. Terapia grupowa natomiast umożliwia pacjentom dzielenie się swoimi doświadczeniami oraz wzajemne wsparcie w procesie zdrowienia. 

Czynniki wpływające na czas leczenia

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na czas trwania terapii zamkniętej w ośrodku odwykowym. Po pierwsze, rodzaj uzależnienia oraz stopień jego zaawansowania mają duże znaczenie dla długości leczenia. Pacjenci z długotrwałym uzależnieniem oraz współwystępującymi zaburzeniami psychicznymi mogą potrzebować więcej czasu na terapię. Po drugie, motywacja pacjenta oraz jego zaangażowanie w proces leczenia również mają wpływ na czas trwania terapii.