Artykuł sponsorowany

Na jakie pokrycia dachowe warto się zdecydować?

Na jakie pokrycia dachowe warto się zdecydować?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to kluczowa decyzja podczas budowy domu. Odpowiednio dobrany materiał zapewni nie tylko estetyczny wygląd, ale także ochronę przed warunkami atmosferycznymi. W Polsce dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych, które różnią się ceną, trwałością i wyglądem. W tym artykule przedstawimy cztery popularne rodzaje pokryć dachowych dostępne na polskim rynku.

Dachówka ceramiczna - tradycyjny wybór

Dachówka ceramiczna to jeden z najbardziej popularnych i tradycyjnych materiałów stosowanych w Polsce. Wykonana z naturalnej gliny, dzięki czemu jest ekologiczna i trwała. Dachówki ceramiczne charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy wiatr. Ponadto są odporne na promieniowanie UV oraz działanie grzybów i porostów. Dachówki ceramiczne występują w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb inwestora. Wadą tego rozwiązania jest jednak stosunkowo wysoka cena oraz konieczność zastosowania solidnej konstrukcji nośnej ze względu na ciężar materiału.

Blachodachówka - nowoczesna alternatywa

Blachodachówka to coraz częściej wybierane pokrycia dachowe, które łączą w sobie zalety dachówek ceramicznych i blachy trapezowej. Wykonana z wysokiej jakości blachy stalowej lub aluminiowej, pokrytej warstwą ochronną, jest lekka, trwała i odporna na korozję. Blachodachówka dostępna jest w różnych kształtach i kolorach, co pozwala na jej łatwe dopasowanie do stylu budynku. Montaż tego rodzaju pokrycia dachowego jest szybki i prosty, a jego cena jest niższa niż w przypadku dachówek ceramicznych. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość materiału oraz grubość powłoki ochronnej, gdyż mogą one wpłynąć na żywotność blachodachówki.

Dachówka bitumiczna - elastyczne rozwiązanie

Dachówka bitumiczna to kolejny rodzaj pokrycia dachowego, który zyskuje na popularności. Wykonana z impregnowanej asfaltem papy, pokrytej granulatem mineralnym, jest lekka, elastyczna i odporna na warunki atmosferyczne. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdza się na dachach o skomplikowanych kształtach oraz na budynkach o nietypowej konstrukcji. Montaż dachówki bitumicznej jest prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. W porównaniu z innymi materiałami dachówka bitumiczna jest stosunkowo tania, jednak jej żywotność może być krótsza niż w przypadku innych pokryć dachowych.