Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie narządu ruchu?

Na czym polega leczenie narządu ruchu?

Leczenie narządów ruchu obejmuje szeroki zakres metod diagnostycznych i terapeutycznych, które mają na celu przywrócenie prawidłowej funkcji układu mięśniowo-szkieletowego. W zależności od rodzaju schorzenia oraz potrzeb klinicznych, lekarze mogą zastosować różnorodne metody diagnostyczne, takie jak badania obrazowe czy laboratoryjne, a także różne formy terapii, w tym zabiegi operacyjne.

Diagnostyka schorzeń narządów ruchu

Aby móc właściwie zdiagnozować schorzenie narządów ruchu, lekarze korzystają z różnych metod diagnostycznych. Badania obrazowe, takie jak rentgen, komputerowa tomografia, rezonans magnetyczny czy USG, pozwalają na ocenę struktury kości, stawów i tkanek miękkich. Badania laboratoryjne mogą dostarczyć informacji na temat stanu ogólnego organizmu oraz ewentualnych procesów zapalnych czy metabolicznych. Dodatkowo stosowane są także specjalistyczne metody diagnostyczne, takie jak scyntygrafia kości, densytometria czy pedobarografia.

Zabiegi artroskopowe w leczeniu schorzeń narządów ruchu

Artroskopia to jedna z najbardziej popularnych i skutecznych metod leczenia narządów ruchu we Wrocławiu. Polega ona na wprowadzeniu do stawu specjalnej kamery, która umożliwia dokładne zbadanie wnętrza stawu oraz przeprowadzenie niezbędnych zabiegów. Zabiegi artroskopowe są wykonywane głównie w przypadku schorzeń stawu kolanowego, jednak mogą być także stosowane w leczeniu innych stawów, takich jak bark czy biodro. Artroskopia jest metodą małoinwazyjną, co oznacza, że powoduje mniejsze uszkodzenie tkanek i krótszy czas rekonwalescencji niż tradycyjne metody operacyjne.

Leczenie operacyjne narządów ruchu

W przypadku niektórych schorzeń narządów ruchu konieczne może być leczenie operacyjne. Złamania kości, zwłaszcza te powstałe na skutek osteoporozy, często wymagają zastosowania metalowych implantów, które stabilizują złamaną kość i umożliwiają jej prawidłowe zrostnięcie. Endoprotezoplastyka pierwotna i rewizyjna stosowana jest w leczeniu zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych i kolanowych, polegając na wymianie uszkodzonego stawu na sztuczny. Schorzenia kręgosłupa, takie jak dyskopatie czy wypadanie krążków międzykręgowych, również mogą być leczonymi metodami operacyjnymi. W przypadku nierówności i zniekształceń osi kości długich stosuje się różne techniki, w tym metodę Ilizarowa, która pozwala na stopniowe korygowanie deformacji.