Artykuł sponsorowany

Na czym polega irydotomia laserowa przy użyciu lasera YAG?

Na czym polega irydotomia laserowa przy użyciu lasera YAG?

Jaskra to choroba oczu, która może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu wzrokowego i utraty wzroku. W Polsce coraz większą popularnością cieszy się irydotomia laserowa, zwłaszcza przy użyciu lasera YAG. 

Co to jest irydotomia laserowa YAG i jak działa

Irydotomia laserowa to zabieg okulistyczny, którego celem jest stworzenie otworu w tęczówce oka, aby umożliwić swobodny przepływ płynu wewnątrzgałkowego. W wyniku tego zmniejsza się ciśnienie wewnątrzgałkowe, co jest kluczowe w leczeniu jaskry. Laser YAG (yttrium-aluminium-garnet) to zaawansowane urządzenie medyczne, które emituje bardzo precyzyjne impulsy świetlne. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zabiegu z dużą dokładnością i minimalnym ryzykiem powikłań.

Kandydaci na zabieg irydotomii laserowej YAG

Zabieg irydotomii laserowej YAG jest szczególnie polecany osobom z jaskrą zamkniętego kąta przesączania, gdyż u tych pacjentów istnieje większe ryzyko nagłego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Warto również rozważyć ten zabieg u osób z jaskrą otwartego kąta przesączania, które mają trudności z przestrzeganiem leczenia farmakologicznego lub u których występują skutki uboczne związane z lekami. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą, który oceni stan oka i zdecyduje, czy irydotomia laserem YAG we Wrocławiu będzie odpowiednim leczeniem.

Przebieg zabiegu irydotomii laserowej YAG

Zabieg irydotomii laserowej YAG trwa zazwyczaj kilkanaście minut i odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Przed rozpoczęciem procedury oko zostaje znieczulone kroplami, a następnie na rogówkę nałożony jest specjalny soczewkę kontaktową, która pozwala na precyzyjne skierowanie impulsów lasera. Lekarz okulista prowadzi laserem po powierzchni tęczówki, tworząc niewielki otwór. Po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie podrażnienie oka lub zwiększone łzawienie, jednak te objawy ustępują zwykle po kilku dniach.

Możliwe powikłania i efektywność irydotomii laserowej YAG

Jak każdy zabieg medyczny, irydotomia laserowa YAG wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Do najczęstszych należą krwawienie wewnątrzgałkowe, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego czy zapalenie błony naczyniowej oka. Jednak prawidłowo przeprowadzony zabieg minimalizuje ryzyko wystąpienia tych problemów. W większości przypadków metoda ta przynosi pozytywne efekty, obniżając ciśnienie wewnątrzgałkowe i zapobiegając dalszemu uszkodzeniu nerwu wzrokowego.