Artykuł sponsorowany

Kiedy wybielanie zębów jest niewskazane?

Kiedy wybielanie zębów jest niewskazane?

Wybielanie zębów to coraz bardziej popularny zabieg, który pozwala poprawić estetykę naszego uśmiechu. Jednak nie każdy może skorzystać z tej metody, a w niektórych przypadkach może być wręcz niewskazana. Warto więc dowiedzieć się, kiedy powinniśmy unikać wybielania zębów.

Wrażliwe zęby i dziąsła

Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów oraz problematyczne dziąsła powinny zachować szczególną ostrożność przy wyborze metody wybielania zębów. Składniki aktywne stosowane podczas tego procesu mogą bowiem podrażnić już obolałe dziąsła, a także nasilić ból w przypadku wrażliwych zębów. W takiej sytuacji warto skonsultować się z dentystą, który oceni stan naszego uzębienia oraz zaproponuje odpowiednie rozwiązanie, takie jak profesjonalne wybielanie zębów w Lublinie w gabinecie stomatologicznym lub stosowanie specjalnych preparatów do użytku domowego.

Obecność plomb, koron i licówek

Jeśli mamy w swoim uzębieniu plomby, korony czy licówki, warto pamiętać, że materiały te nie reagują na środki wybielające tak samo jak naturalna szkliwo. W efekcie zabieg wybielania zębów może spowodować nieestetyczne przebarwienia, gdyż materiały te pozostają w swoim pierwotnym kolorze, podczas gdy reszta zębów staje się jaśniejsza. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem dentystą, który doradzi odpowiednią metodę poprawy estetyki naszego uśmiechu, np. wymianę plomb na jaśniejsze lub dopasowanie koloru koron i licówek do nowego odcienia zębów.

Choroby przyzębia i ubytki próchnicowe

Przed przystąpieniem do wybielania zębów warto upewnić się, że nasze uzębienie jest zdrowe. Choroby przyzębia, takie jak paradontoza czy zapalenie dziąseł, mogą prowadzić do osłabienia struktury zęba oraz wystąpienia bólu podczas wybielania. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ubytków próchnicowych – wybielanie może nasilić ból oraz prowadzić do dalszego niszczenia zęba. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu warto udać się na kontrolę stomatologiczną oraz wyleczyć ewentualne choroby i ubytki. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem po wybielaniu zębów.