Artykuł sponsorowany

Jak wybrać ortezę na łokieć?

Jak wybrać ortezę na łokieć?

Ból łokcia może być wynikiem różnych przyczyn, takich jak kontuzje sportowe, przeciążenie czy choroby zwyrodnieniowe. W takich sytuacjach często zaleca się stosowanie ortez, które mają za zadanie stabilizować staw, zmniejszyć ból i przyspieszyć proces gojenia. Wybór odpowiedniej ortezy na łokieć może być jednak trudny, ze względu na różnorodność dostępnych modeli i ich przeznaczenie. W poniższym artykule przedstawiamy cztery kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej ortezy na łokieć.

Rozpoznanie przyczyny bólu

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniej ortezy na łokieć jest ustalenie przyczyny bólu. Najczęściej występującymi schorzeniami są zapalenie ścięgien (tzw. łokieć tenisisty), zespół cieśni nerwu łokciowego (łokieć golfisty) oraz artretyzm stawu łokciowego. W przypadku zapalenia ścięgien zaleca się stosowanie ortez stabilizujących i uciskowych, które pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowe oraz obciążenie ścięgien. Dla osób cierpiących na zespół cieśni nerwu łokciowego najlepszym rozwiązaniem są ortez z wbudowanym podparciem dla nerwu, które zmniejszają ucisk na nerw i łagodzą ból. Natomiast w przypadku artretyzmu stawu łokciowego warto wybrać ortez stabilizującą, która zapewni odpowiednie unieruchomienie stawu.

Dopasowanie rozmiaru i materiału

Dobrze dobrana orteza na łokieć powinna być odpowiednio dopasowana do rozmiaru ramienia oraz wykonana z materiałów, które zapewniają komfort użytkowania. Przed zakupem warto zmierzyć obwód ramienia w okolicy łokcia oraz sprawdzić tabelę rozmiarów producenta. Ortezy wykonane z elastycznych materiałów, takich jak neopren czy spandex, zapewniają dobrą stabilizację stawu oraz wygodę noszenia. Warto również zwrócić uwagę na oddychającą tkaninę, która pozwoli uniknąć nadmiernego pocenia się skóry pod ortezą.

Regulacja i sposób mocowania

Orteza na łokieć powinna być łatwa w zakładaniu oraz umożliwiać regulację nacisku i stopnia stabilizacji stawu. Wiele modeli posiada system pasków lub rzepów, które pozwalają na indywidualne dopasowanie ortez do potrzeb pacjenta. Warto wybrać ortez z możliwością regulacji nacisku na ścięgna oraz elastyczne paski, które nie będą powodować dyskomfortu podczas ruchu. Dla osób cierpiących na zespół cieśni nerwu łokciowego istotne jest również możliwość regulacji podparcia dla nerwu.