Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się protetyk?

Czym zajmuje się protetyk?

Protetyka to dziedzina medycyny, która może wydawać się tajemnicza dla wielu osób. Protetyk to specjalista, który pomaga pacjentom odzyskać utracone funkcje narządów ruchu, słuchu czy wzroku za pomocą specjalistycznych urządzeń i protez. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zawodowi, jego roli w życiu pacjentów oraz jakie kwalifikacje są potrzebne, aby zostać protetykiem.

Zakres obowiązków protetyka

Protetyk jest odpowiedzialny za projektowanie, wykonanie i dopasowanie protez oraz innych urządzeń wspomagających dla pacjentów z różnymi schorzeniami i niepełnosprawnościami. Protezy mogą zastępować utracone kończyny, jak ręce czy nogi, ale również inne części ciała, takie jak uszy, nos czy zęby. Protetyk może również zajmować się tworzeniem specjalistycznych aparatów ortopedycznych, takich jak ortezy czy gorsety, które mają na celu wspomóc prawidłowe funkcjonowanie narządów ruchu. Współpracuje on z innymi specjalistami medycznymi, takimi jak lekarze ortopedzi czy fizjoterapeuci, aby zapewnić pacjentom kompleksowe wsparcie w procesie rehabilitacji.

Kwalifikacje i umiejętności protetyka

Aby zostać protetykiem, należy ukończyć odpowiedni kierunek studiów wyższych, takich jak protetyka stomatologiczna, protetyka słuchu czy protetyka narządów ruchu. W Polsce istnieje kilka uczelni oferujących takie kierunki, na przykład Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu czy Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Po ukończeniu studiów protetyk może zdobyć uprawnienia zawodowe, takie jak tytuł magistra czy licencjata. Ważne są również umiejętności manualne, precyzyjność oraz zdolności analityczne i komunikacyjne, gdyż protetyk musi być w stanie zrozumieć potrzeby pacjenta i odpowiednio dobrać rozwiązania. Jeśli chodzi o usługi, jakie oferuje doświadczony protetyk, Gdańsk i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Anna Dental Clinic.

Nowoczesne technologie w pracy protetyka

Współczesna protetyka korzysta z nowoczesnych technologii, takich jak druk 3D czy zaawansowane materiały kompozytowe, które pozwalają na tworzenie lekkich, wytrzymałych i estetycznych protez. Dzięki tym rozwiązaniom protezy stają się coraz bardziej funkcjonalne i komfortowe dla pacjentów. Na przykład bioniczne kończyny górne mogą być sterowane za pomocą impulsów nerwowych, co pozwala na wykonywanie precyzyjnych ruchów, takich jak chwytanie czy pisania. Ponadto, w dziedzinie protetyki słuchu rozwijane są implanty ślimakowe, które umożliwiają odbiór dźwięków nawet osobom z całkowitą głuchotą.