Artykuł sponsorowany

Czym obsadzić teren wokół ogrodzenia na działce?

Czym obsadzić teren wokół ogrodzenia na działce?

Wybór odpowiednich roślin do obsadzenia terenu wokół ogrodzenia na działce może być kluczowy dla estetyki, prywatności i funkcjonalności ogrodu. Właściwie dobrana roślinność może tworzyć naturalną barierę, zabezpieczać przed wiatrem, a także przyciągać korzystne dla ogrodu owady czy ptaki. W tym artykule przedstawiamy kilka propozycji, które sprawdzą się jako rośliny do obsadzenia terenu wokół ogrodzenia na działce.

Rośliny pnące – ozdoba i osłona

Rośliny pnące to doskonały wybór ze szkółki drzew i krzewów w Nysie, jeśli chcemy obsadzić teren wokół ogrodzenia na działce. Są nie tylko dekoracyjne, ale również mogą pełnić funkcję osłony przed wiatrem czy wzrokiem sąsiadów. Niektóre z popularnych pnączy to bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy czy powojnik. Warto również rozważyć posadzenie chmielu, który jest atrakcyjny i szybko rośnie, a także może być wykorzystany do produkcji piwa. Rośliny pnące najlepiej sadzić przy podporach, takich jak kratki czy pergole, które pozwolą im się swobodnie rozwijać.

Krzewy i drzewa – naturalna bariera

Krzewy i drzewa to kolejna grupa roślin, która sprawdzi się jako obsadzenie terenu wokół ogrodzenia na działce. W zależności od potrzeb można wybrać gatunki o różnych wysokościach i kształtach. Dobrym wyborem mogą być tu np. żywotniki, które tworzą gęste, zimozielone ściany, świetnie chroniące przed wiatrem i hałasem. Inne popularne gatunki to jałowce, cis czy berberysy. Drzewa, takie jak dęby, klony czy lipy, mogą również pełnić funkcję osłonową, a jednocześnie stanowić ważny element krajobrazu ogrodu.

Rośliny owocowe – pożytek i urok

Posadzenie roślin owocowych wokół ogrodzenia na działce to sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzięki temu można cieszyć się nie tylko estetyką ogrodu, ale również smacznymi owocami. Wśród drzew owocowych warto rozważyć posadzenie jabłoni, gruszy czy śliw. Jeśli chodzi o krzewy, doskonałym wyborem mogą być porzeczki, agrest czy maliny. Warto również pomyśleć o sadzeniu roślin owocowych na podporach, np. winorośli czy aktinidii, które będą piękną ozdobą ogrodzenia i dostarczą smacznych owoców.