Artykuł sponsorowany

Czego dotyczą tzw. sprawy frankowe?

Czego dotyczą tzw. sprawy frankowe?

Sprawy frankowe to temat, który od kilku lat budzi emocje wśród Polaków. Wiele osób zastanawia się, czym są te sprawy i jak wpłynęły na sytuację finansową tysięcy rodzin w Polsce. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat spraw frankowych, ich genezy oraz konsekwencji dla polskiego rynku finansowego.

Jaka jest geneza spraw frankowych?

Sprawy frankowe mają swoje korzenie w latach 2006-2008, kiedy to wiele polskich banków zaczęło oferować kredyty hipoteczne indeksowane do waluty obcej, głównie do szwajcarskiego franka. Wówczas niskie stopy procentowe i atrakcyjne warunki kredytowania zachęcały Polaków do zaciągania tego rodzaju zobowiązań. Niestety, wraz z wybuchem kryzysu finansowego na świecie oraz wzrostem wartości franka szwajcarskiego, raty kredytów zaczęły gwałtownie rosnąć. W efekcie wiele osób zaciągnęło kredyty, których nie było stać na spłatę, co doprowadziło do licznych problemów finansowych i prawnych.

Co warto wiedzieć na temat spraw frankowych?

Najbardziej dotkliwe konsekwencje spraw frankowych w Białej Podlaskiej i nie tylko odczuwają oczywiście kredytobiorcy. Wysokie raty kredytów, które w niektórych przypadkach wzrosły nawet kilkakrotnie, sprawiły, że wiele osób straciło zdolność kredytową i musiało zmierzyć się z problemem utraty nieruchomości. Dodatkowo, w wyniku niekorzystnych przeliczników walutowych, dług kredytowy często przekraczał wartość nieruchomości. W efekcie wielu kredytobiorców zdecydowało się na walkę w sądach o unieważnienie umów kredytowych lub odszkodowania od banków.

Banki, które udzielały kredytów frankowych, również musiały zmierzyć się z konsekwencjami swoich decyzji. Wiele z nich zostało pozwanych przez klientów, którzy domagali się unieważnienia umów kredytowych lub odszkodowań za straty poniesione w wyniku nieuczciwych praktyk bankowych. Rząd polski również podjął działania mające na celu rozwiązanie problemu spraw frankowych. W 2015 roku wprowadzono ustawę o kredycie konsumenckim, która miała chronić prawa konsumentów oraz uregulować sytuację na rynku finansowym.